Dela

Facebook Mail Twitter

2020-09-30

När du mejlar ditt ämne eller program hamnar ditt mejl i ärendesystemet Moa

Från och med nu kommer ditt mejl hamna i ärendehanteringssystemet Moa när du mejlar ditt ämne eller program. Du får ett autosvar om att ditt ämne/program tagit emot ärendet. 

Student läser på en surfplatta

Om du skickar mejlet från den e-postadress som är registrerad i Student-Ladok kan du enkelt klicka på en länk som kommer i autosvaret för att se, kommunicera och följa ditt ärende i självbetjäningsportalen. I självbetjäningsportalen loggar du in med ditt SH-konto.

Du behöver inte skapa ett nytt ärende om du behöver återkoppla i ett ärende som ser ut att vara ”färdigbehandlat”. Genom att svara i ärendet i självbetjäningsportalen eller på mejlet återöppnas ärendet.

Är din mejladress inte registrerad i Student-Ladok kommer du också att få ett autosvar med ett ärendenummer men då utan länk till självbetjäningsportalen. Du kommunicerar istället med ditt ämne, program eller Infocenter via mejl.

Vill du läsa mer om det här området:
Läs mer om: Student

Dela

Facebook Mail Twitter

Sidan är uppdaterad

2020-10-20